• News LED

  • News LED

  • News LED

News LED

Współczynnik oddawania barw

CRI (od ang. Colour Rendering Index), Ra – wskaźnik oddawania barw charakteryzujący źródło światła. Wyrażony jest liczbą z przedziału od 0 (dla światła monochromatycznego) do 100 (dla światła białego, widmo ciągłe). Określa, jak dobrze postrzegane są barwy oświetlonych przedmiotów. Im współczynnik ten jest wyższy, tym barwy są lepiej oddawane, a oświetlane przedmioty wyglądają naturalniej.

Niskim współczynnikiem CRI charakteryzują się niskoprężne lampy sodowe, a wysokim światło słoneczne. Współczynnik CRI równy 100 oznacza, że przedmioty oglądane w tym świetle mają kolory odwzorowane tak, jakby były oświetlone standaryzowanym światłem słonecznym lub promieniowaniem ciała doskonale czarnego. Producenci lamp twierdzą, że minimalny wskaźnik CRI powinien wynosić powyżej 80, aby oddawanie barw otoczenia można było uznać za dobre.

Między CRI a ΔE występuje zależność CRI = 100 − 4,6 × ΔE

 

KOLOR

Kolor to aspekt dowolnego obiektu, który można opisać w kategoriach odcienia, jasności i nasycenia. W fizyce kolor związany jest szczególnie z promieniowaniem elektromagnetycznym o pewnym zakresie długości fal widocznych dla ludzkiego oka. Promieniowanie takich długości fal stanowi tę część widma elektromagnetycznego, znaną jako widmo widzialne – tj. Światło.

W kategoriach naukowych kolor jest po prostu zasięgiem światła widzialnego, które ludzie mogą zobaczyć. Różne kolory, takie jak czerwony i pomarańczowy oraz inne niewidzialne widma, takie jak światło podczerwone, poruszają się w falach energii elektromagnetycznej. Ludzkie oko jest w stanie widzieć tylko światło o długości fali od 380 do 750 nanometrów. Na przykład widmo widzialne zaczyna się od długości fal, które nazywamy fioletem, między 380 a 450 nm, a następnie przechodzi do niebieskiego, zielonego, żółtego i pomarańczowego i kończy się tym, co nazywamy czerwonym, między 590 a 750 nm. Kiedy na przykład patrzysz na czyjąś czerwoną koszulę, ta ona będzie pochłaniać lub rozpraszać fale świetlne o długości mniejszej niż 590 nm, więc te fale nie dotrą do twoich oczu. Ale czerwona koszula będzie odbijać niektóre długości fali od 590 do 750 nm, które twoje oczy przetwarzają jako czerwone.

 

Nowe technologie LED

Technologia LED, która zastąpiła tradycyjne źródła światła, w wielu dziedzinach techniki otworzyła nowe możliwości. Zastosowanie światła LED wymaga jednak wiedzy nie tylko na temat techniki świetlnej, ale również elektroniki i optyki. Dlatego możliwości szybkiej weryfikacji parametrów funkcjonalnych na każdym etapie projektowania i konstruowania produktów oświetleniowych LED jest kluczowe. (GL OPTIC)

Mini-Spektrometr do pomiarów światła LED

Minispektrometr firmy GL Optic to precyzyjna technologia pomiaru światła w poręcznym formacie do wielu zastosowań. Jest to wysokiej jakości, łatwe w obsłudze urządzenie zapewniające wszystko to, co jest potrzebne w rzetelnych pomiarach światła. Zachęcamy do zapoznania się z jego wyjątkowymi możliwościami.

 

GL Optic minispektrometr jest praktycznym i niezawodnym urządzeniem pomiarowym, gotowym do pracy natychmiast po podłączeniu do komputera. Nie wymaga dodatkowego źródła zasilania. Dzięki wysokiej czułości i dokładności jest to idealne narzędzie do pomiaru światła. Dla różnych źródeł światła, takich jak diody LED, świetlówki lub wyświetlacze LCD stosuje się różne przystawki pomiarowe.

Optic minispektrometr może zostać w łatwy sposób zmodyfikowany, tak aby jego elementy optyczne lub oprogramowanie dostosować do różnych potrzeb klientów.

Aby sprostać wyzwaniom współczesnego przemysłu oświetleniowego i rozwijającego się rynku LED i OLED, GL Optic opracował praktyczny, podręczny spektrometr, który można wykorzystać w codziennej kontroli jakości źródeł światła. Może on zostać wykorzystany do pracy w terenie przez inżynierów i innych specjalistów, którzy zajmują się badaniem jakości światła.

GL Optic minispektrometr jest urządzeniem do pomiaru i oceny jakości pojedynczych źródeł, jak również do badania kompletnych instalacji oświetleniowych. Jest to bardzo dobry instrument do pomiarów LED i praktyczne urządzenie oferujące wiele możliwości. System optyczny minispektrometru wykorzystuje miniaturową soczewkę odbijającą, na którą w technologii nanodruku naniesiono linie siatki dyfrakcyjnej oraz sensor typu CMOS pracujący w zakresie od 340-750 nm.

Jest to miniaturowy układ optyczny o bardzo niskim współczynniku światła rozproszonego, z którego uzyskuje się dane pomiarowe w skoku co 1,7 nm, który jest idealny do pomiaru diod LED i OLED oraz innych źródeł światła w zakresie widzialnym. Elektroniczny układ sterujący zapewnia odpowiednią szybkość transferu danych oraz bardzo niski poziom szumów.

Czujnik temperatury zainstalowany na płytce elektronicznej monitoruje zmiany temperatury otoczenia i jej wpływ na stabilność pomiarową układu. Oprogramowanie SPX Driver zawiera wszystkie niezbędne kalkulacje i procedury kompensacji światła rozproszonego i innych błędów pomiarowych, poziomu szumów oraz poziomu tła i ich wpływu na wyniki pomiarowe.

Obliczenia te pozwalają na osiągnięcie najlepszego odwzorowania spektrum oraz najwyższej dokładności pomiarowej. Dane uzyskane z pomiarów są przeliczane zgodnie z normami CIE, tak aby uzyskać właściwe obliczenia kolorymetryczne dla diod LED i innych źródeł światła.

Strona korzysta
z plików Cookies.
Korzystając ze strony wyrażasz zgodę na ich używanie.